První roky II. světové války

3. června 2012 v 21:09 | Pufflie |  Referáty, projekty...
sice v rubrice gymplačka, i když toto jsem se učila na základku, ale školy se to týká, tak co :)

Ahoj! :) V minulém článku jsem psala, že se musím teď učit... Jak jsem to zatím dodržela?
Bohužel jsem na sebe celkem naštvaná... Celou sobotu jsem proflákala a dneska jsem sice koukla na děják, ale pak jsem šla za svým klukem, kterého jsem týden neviděla, a vrátila jsem se až teď -.-
No, každopádně jsem se rozhodla napsat sem jen tak z hlavy, co už umím na dějepis... Třeba si to i lépe zapamatuju, když to hodím sem. Snad se neunudíte k smrti ;)

Jak tedy celá ta velká válka začala?
1. září 1939 zhruba ve 4:45 ráno zaútočilo německé vojsko na Polsko a tím začala válka. Záminkou bylo napadení vysílače ve městě Glewitz v Německu polskými vojáky. Ve skutečnosti to však byly vojáci z Německa, kteří se za Poláky převlékly (Měli jejich uniformy). Každopádně záminka to byla a tak mohla válka začít.

Jak se Německo s "Ruskem" podělilo o kořist?

17. září se k boji přidalo SSSR, které okupovalo část Polska. Jejich záminka byla chránění Ukrajinců a Bělorusů, kteří v Polsku žijí. Popravdě však byl sovětský vůdce Stalin s Hitlerem domluvený. V srpnu 1930 totiž uzavřeli smlouvu o tom, že si Polsko rozdělí. Západní část tedy připadla Německu, východní sovětskému Svazu. 28. září Polsko kapitulovalo. (= blesková válka)
Velká Británie a Francie, aneb válka v sedě
3. září do války vstoupily západoevropské mocnosti - Velká Británie a Francie. Nebojovaly, jen čekali. To se nazývá podivná válka, nebo také válka v sedě. Francouzi si hlídali své hranice s Německem a Angičané vysílali letadla, která schazovala v Německu letáky, které nabádali lidi, aby se Hitlerovi postavili. Nebylo to však nic platné.
Další napadnuté země
V dubnu 1940 Německo napadlo Dánsko a Norsko. Dánsko kapitulovalo hned 9.4. Němeční fašističtí vojáci nebrali ohled na neutralitu Belgie, Nizozemska a Lucemburska a 10. května přestoupila Francouzské hranice. Tyto tři státy obsadila a soustředila se na útok na Francii.
Jakpak nám to tu Francii rozdělilo?
Útok na Francii podpořila Itálie. 14. června vstoupila vojska do halvního města - do Paříže. Francie byla rozdělena na dvě části. Na Severní Francii (dvě třetiny, hlavní město Paříž) a Jižní Francii (jedna třetina, hlavní město Vichi). Severní Francie byla okupována a byl zde nastaven Vazalský režim ( = stát je závislý). Někteří politici se nemohli s tímto vyrovnat a tak odešli do Anglie v čele s generálem Ch. de Gallumem. Tam začali spřádat plány a poražení Německa.
Mezitím v Anglii
Hitler počítal s tím, že mu Anglie nabídne mír. Tam však byl zvolen nový premiér Wnston Churchill - velký odpůrce fašistického Německa. Hitler se tak se spoluprácí Anglie mohl rozloučit.
Bitva o Anglii
Od srpna 1940 do května 1941 probíhala letecká bitva o Anglii. RAF (Britské královské letectvo) bylo slabší než to Německé, avšak po jeho bohu bojovali letci z Československa, Polska, Belgie, Kanady a dalších států. Anglie se nakonec ubránila.

Tak snad jste se nenudili a možná se i něco málo přiučili :)

V nejbližší době vám sem hodím můj dějepisný kvíz sedmičkových dat. ... No, i když umím tohle, není to zdaleka vše :/ Ještě se do dějáku musím něco naučit a hlavně se věnovat Němčině, chemii, češtině a dááálším předmětům... Držte palce! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 elisabethka. ^ elisabethka. ^ | Web | 4. června 2012 v 17:35 | Reagovat

ještě, že druhou světovou už mám dávno za sebou :) ale zase mě určitě ještě čeká :X
máš krásnej blog :)

2 Kristýnka Kristýnka | Web | 5. června 2012 v 14:43 | Reagovat

ještě, že už mám tohle vše za sebou :D

3 funny-diamond funny-diamond | Web | 6. června 2012 v 17:17 | Reagovat

To my sme se toto už učily naštěstí.. Nesnášela sem to :D

4 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 28. prosince 2015 v 13:50 | Reagovat

[1]: No, my se to teď učíme nanovo na střední... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama