Říjen 2012

Ann ♥ ... podruhé

25. října 2012 v 11:09 | Pufflie |  FOTOGRAFKA
Už jednou tu fotky s Aničkou byly. Konkrétně to bylo v článku Ann... My lovely sister ♥
Od té doby už ta kočka trošku vyrostla, začala mnohem víc zlobit a střílet ještě pestřejší hlášky, než doposud. Člověk by až řekl, že je v pubertě. No, i když u čtyřleté holčičky to asi možné není, ale občas mi to tak vážně připadá :D

No, ale dost okecávání, pojďme na ty fotky.


I. fotografie pro školní časopis (Říjnové číslo) - Alkohol

20. října 2012 v 15:29 | Pufflie |  FOTOGRAFKA
Víte co je vážně zajímavé? :)
Že tady je téma týdne alkohol a téma měsíce ve školním časopisuje alkohol též. No a jeden kluk ze třeťáku, co se stará o grafiku časopisu se mě zeptal, jetsli bych něco nenafotila a moje fotka se objevila na titulce časopisu.
Fotka není nijak upravená, jen je zmenšená, aby se vešla na stránku. V plné velikosti jí můžete vidět v galerii TADY.

kdo chce vysvětlení fotky, nechť čte dál, ale není tam nic zas až tak odstatného :D

Rozhovory s mozkem 02 - Historie biologie

17. října 2012 v 18:39 | Pufflie |  Referáty, projekty...
Jsem ráda, že první díl sklidil úspěch. V anketě jste hlasovali pro biologii, tak vám to tu tedy zkusím nějak zajímavě napsat :) Růžově opět budu jakoby já a fialově můj mozek :)

Tákže mozku, kdy ta biologie vlastně vznikla?
No, to se nedá nějak blíže určit, neboť přírodní poznatky měli lidé již od nepaměti. Sběr, lov, pěstování, chov a později léčitelství - to vše si vyžadovalo znalosti z přírody. To byl pravěk. Ve starověku přírodní vědy docela pokročily, protože ve velmocech jako Egypt, Čína nebo Indie probíhali první pitvy. No a v Řecku byly přírodní vědy součástí filozofie a medicíny.

Znáš nějaké vědce ze starověkého Řecka?
No jakpak by ne! A myslím, že i většině návštěvníkům nebudou tato jména uplně neznámá. Třeba takový Hippokrates žijící v pátém až čtvrtém století před naším letopočtem. Byl to lékař a považuje se za takového otce moderní medicíny. Lékaři dodnes skládají Hippokratovu přísahu. Dalším významným Řekem byl Aristoteles. Pocházel ze Stageiry a zajímal se o organismy, zejména o živočichy. Snažil se je rozdělit do dvou skupin a to na ty, kteří mají krev a kteří ne. Také vyřkl teorii samoplození. Myslel si, že se živočichové nepotřebují pářit a že se rodí jen tak. Třeba žáby z bahna nebo blechy ze špíny. Jeho žákem byl Theoprastos, ten se však zabýval spíše rostlinami, založil systematiku botaniky, používal rostliny v medicíně a celkově je zkoumal. Dělal různé pokusy s klíčením a popsal vývoj od semínka až po kytičku.

A nějaké Římany znáš?
No, něco se také najde. V prvním století žil Gaius Plinius starší, který sepsal spis nesoucí název Historia Naturalis. Byla to taková sbírka dosavadních znalostí. V té době jich ještě tolik neměli, tak se to v klídku do malé knížky vešlo. Druhým Římským vědcem byl Galénos z Pergama. Již to jméno Galénos napovídá, že to byl lékař. Když totiž Čapek psal Bílou nemoc, tak se tímto jménem inspiroval a vytvořil si doktora Galéna. No, tento Galénos kromě toho, že léčil, tak i vydával lékařské knihy.

Jak to vypadalo ve starověku?
No, starověk nebyl moc dobrý pro rozvoj vědy. Vládla totiž církev a ta nepřipouštěla nic jiného, než že vše je dílem božím a tak bylo vědecké bádání v Evropě zakázáno. Z celého starověku znám jen jediné jméno a to je Avicenna. Je to jen zkrácenina z velmi dlouhého jména. Tento Íránec byl filozofem, přírodovědcem a lékařem, což se mě osobně zdá podivné, když v Íránu byli vždy více nábožensky založeni, než v Evropě. Ale řešit to radši nebudu :D

No a v novověku to už bylo lepší?
Novověk byl celkem převratný. Církev ztratila nadvládu a tak se začala opět zkoumat věda. Toto období nazýváme renesance. Též nastupuje buržoasie a spolu s ní nové metody, pohledy na vědu nebo pokusy. Je rozvinutější průmysl, výroba, obchodování a pořádají se i zámořské plavby a tak se vědci mohli lépe dostat k materiálům.
A nějací vědci z období novověku?
Jej, těch je... Leonardo da Vinci, Carl von Linné, Charles Darwin, Jan Evangelista Purkyně, Ivan Petrovič Pavlov, sir Alexander Fleming a mnoho dalších!
O těch všech ale až příště :) Tedy... pokud budete chtít. Napište mi proto prosím do komentářů, zda byste ocenili i pokračování historie biologie + hlasujte v anketě, jaké další téma by se vám líbilo. DĚKUJU :))

Rozhovory s mozkem 01 - O Alchymii

13. října 2012 v 11:49 | Pufflie |  Referáty, projekty...
Zdravím vás :) Rozhodla jsem se dělat takové rozhovory s mozkem. Snad vás to zaujme :)) Je to skoro jako kdybch psala nějakou učebnici, avšak čerpám ze svých vědomostí, přičemž občas nahédnu do sešitu ze školy :) Začneme tedy předchůdcem chemie - ALCHIMIÍ

------------------------------------------------------------------------------------

Tak jo, co to vlastně je chemie?
Je to přírodní věda, která má vysoké postavení v lidské společnosti. Chemie je vlastně tak nějak vše kolem nás...

Ok, víme tedy jakž takž definice této vědy či předmětu ve škole. Ale jak to všechno začalo?
No, prvním chemickým dějem bylo rozdělání ohně, což už bylo opravdu dávno. Řekl bych, že někdy ve středním paleolitu. Každopádně později přišlo i na hrnčířství, papírnictví a sklářství, u čeho jsou chemické děje samozřejmě také potřebné.

A dál? Něco zajímavého?
No, řekla bych že ano. Alchymie. Je to takový dědeček chemie. Alchymie byla lidskou tradiční vědou a čerpala třeba z medicíny, přírodní filozofie, ale i z astrologie nebo magie. Ta magie tam byla obsáhlá hodně, protože se achymie nejprve pokoušela o různé, dost nesmyslné, věci.

A jaké?
No, tak třeba si alchymisté mysleli, že dokážou vyrobit zlato. Nebo se pokoušeli o různé lektvary, elixír života, kámen mudrců a tak podobně. Toho všeho byl velkým zastáncem Rudolf II. Ale později začali i s více užitečnými věcmi. Tak například se zabývali lékařstvím nebo výrobou zbraní.

Hm. A má vůbec pro nás alchymie nějaký smysl?
Samozřejmě, že ano. Alchymisté totiž zavedli různé metody oddělování složek směsi, které potom chemie převzala, zdokonalila a používá je dodnes.

A nějaký achymisty znáš?
Znám dva. Tím prvním byl Agricola. Ten zavedl těžbu rud. No a ten druhý, Paracelsus, to byl lékař. Teda původně se jmenoval jinak, měl strašně dlouhé jméno, ale během života převzal tento pseudonym, protože si myslel, že má větší (latinsky PARA) schopnosti, než CELSUS. No a když to spojíš dohromady, vznikne ti toto jméno. A ten Celsus, to byl jeden z největších Římských lékařských spisovatelů.

------------------------------------------------------------------------------------

Tak co na to říkáte? Něco, co byste vytkli, aby to bylo příště lepší? Prosím, napište mi své názory, ať vím pro příště :) Děkuju :)