Osm problémů české společnosti

22. února 2013 v 15:53 | Pufflie |  PISATELKA
V minulém článku jsem psala o devíti globálních problémech lidstva. Někteří moji čtenáři mi ale psali, že mi tam některé problémy chybí. Jenže tyto problémy byly globální. Problémy, které se objevovaly v komentářích se týkaly pouze některých míst. Rozhodla jsem se ale, že některé problémy zmíním v novém článku. Jsou to nejzásadnější problémy české společnosti ve 21. století.

1) Etnické skupiny
2) Xenofobie a nacionalismus
3) Stárnutí populace
4) Větší rozvodovost a menší sňatečnost
5) Nedůvěra v politiky a korupční prostředí
6) Vyšší nezaměstnanost
7) Kriminalita
8) Mládež a volný čas


Samozřejmě je nutné zmínit velký problém ... Peníze. Ty jdou ruku v ruce s téměř každým z těchto osmi bodů. Ekonomie je prostě na nic, ale jak jinak to zařídit? Máme snad navrátit pravěk, aby peníze nebyli a my si byli rovnocenní? Nebo snad rovnou navrátit komunismus, abychom si byli "rovni"? Otázka financí je dosti závažná. Ekonomů jsou mraky, ale nikdo zatím nepřišel na lepší systém. Pojďme ale už k těm nejdiskutovanějším problémům.

Pojďme tedy k té nepřizpůsobivosti a nesnášenlivosti etnických skupin. Myslím, že nás všechny hned napadnou Rómové. Okamžitě může začít někdo prskat, že jsme rasisté. Ale tak to přeci není. Nám všem přeci na Rómech vadí jejich chování. To, že se nemohou přizpůsobit naší společnosti. Kdyby se chovali slušně, pracovali, znali mravní a hygienické zvyky, nic by nám nevadilo. Říká se "koho chleba jíš, toho píseň zpívej." A to, že požadujeme, aby se tito "hosté" v naší zemi chovali podle našich pravidel snad není rasismus, ne?

Úzce s tím souvisí i xenofobie a nacionalismus. Špatně tu snášíme cizince. Kdo z vás nikdy neremcal na Vietnamce? Kdo z vás nemá ráda Němce, Rakušany, Ukrajince, Rusy nebo jiné cizince, co se v naší zemi objevují? To je ta xenofobie. Nesnášenlivost nebo třeba i strach z cizinců. A co ten nacionalismus? Ten už není tolik vidět, ale jistě se najdou lidé, kteří budou tvrdit, že Čechy jsou lepší než jakákoliv jiná zem a stanou se z nich přehnaní vlastenci.

Dalším problémem je stárnutí populace. Můžou za to hned dva faktory. Jednak se rodí méně dětí a jednak se lidé dožívají vyššího věku. Už teď je důchodců mnoho, a jelikož je měně a méně dětí, tak to bude horší. A kdo potom bude na tyto lidi vydělávat? Tato situace pak způsobí prodlužování důchodového věku, nižší důchody a vyšší daně.

Větší rozvodovost, nižší sňatečnost. I to je dalším problémem. Dříve byly sňatky téměř povinností a rozvést se skoro nebylo možné. Když se před deseti lety rozváděla moje matka, neprošlo jí to, protože měla mě. A jakmile měl někdo dítě, bylo pro jeho dobro, aby byli rodiče spolu. Rozvedení se povolilo jen po tom, co se matka odstěhovala a dva roky žila od otce odděleně. A ještě dřív vás rozvedli jen při závažných problémech a to opravdu výjimečně. Dnes už stačí sehnat právníka a jste rozvedeni hned. A svatba? Tenkrát bylo opravdu špatné, když spolu dva žili a nebyli svoji. Nyní to přeci není nic neobvyklého, tak proč se do nějakého sňatku hnát, že?

Osobně si myslím, že vyšší nezaměstnanost, nedůvěra v politiky a korupční prostředí jsou tak probíraná témata, že snad ani nepotřebují svůj komentář. Pokoušelo se již mnoho lidí přijít na to, jak zabránit korupci či snížit nezaměstnanost. Nepodařilo se jim to, takže ani já si tak velké ambice klást nebudu.

Kriminalita, to jest samozřejmě taky velký problém, především ale ve velkých městech. Na malých vesničkách si to většinou nikdo moc netroufne. Co ale způsobuje kriminalitu? Jde to vůbec, aby vymizela? Vraždy i znásilnění tu byly vždy a bohužel taky budou. Oni ti kriminalisté za to taky vždycky nemůžou, někteří jsou prostě duševně narušení. Ale proč za to mají pak platit nevinní občané svými životy?

Už se blížíme ke konci a to s bodem: Mládež a volný čas. To by mohla být snad kapitola sama pro sebe. Ať už budeme mluvit o nezdařilém školství, o přístupu mládeži k drogám nebo třeba k tomu, jak mládež ovlivňují média, vždy se dostaneme k nějakému problému.

Teď bych ráda na závěr řekla jednu krátkou větičku, kterou napsala An, ve své písemce.

"Největším nepřítelem lidstva je lidstvo samo."

ODKAZY

-> Článek Globání problémy lidstva

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Angela Angela | E-mail | Web | 22. února 2013 v 16:17

Hezký článek. Máš pravdu, my cizince a Romy vlastně neodsuzujeme kvůli vzhledu, je to kvůli chování. Připadá mi ale, že to někdy někteří lidé přehání... To bychom potom mohli odsuzovat i některé Čechy, někdy se chovají dokonce hůř, než  Rómové. :-)

2 Bay Bay | Web | 22. února 2013 v 16:46

Skvelý článok, absolútne nemám čo vytknúť. Navyše, ľuďom by sa do myšlienok nemalo skákať, najmä keď majú pravdu, ako aj ty teraz. Úplne s tebou súhlasím.

3 koralinkas koralinkas | Web | 22. února 2013 v 16:53

Je pravda, že například Rómové z Liptovského Mikuláše jsou někdy vulgární a chovají se špatńě. Na druhou stranu mám ale kamarádku, která je také Romka, ale žijí v bytě, její rodiče mají celkem  nadprůměrný plat  a jsou  úplně jako Češi. Takže tímhle chci říct, že bychom neměli odsuzovat Romy, ale Romy, kteří se nochovají podle pravidel naší společnosti. Tady neplatí jeden za všechny, všichni za jednoho...

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. února 2013 v 17:35

U té osmičky by se dalo docela dlouze diskutovat, ale se zbytkem souhlasím.

5 lauraadiefuchs lauraadiefuchs | Web | 22. února 2013 v 18:48

S romy jsi to lépe říct nemohla. Každý nás odsuzuje, ale aby si je vzal k sobě, to ne. Nejhorší je, že se ani do žádné rodné zemi vyhostit nemůžou. Jendou jsem slyšela vtip " Kdo nemá rád Vietmance, je rasista, kdo nemá rád cigány je Čech" :D:D:D Sama se tomu musím smát,protože to víceměně na mě platí. Romové mi nevadí, cigáni ano.

6 Dendyss photography Dendyss photography | Web | 22. února 2013 v 19:08

Souhlasím s Laurou, myslím, že jinak bych to ani nepopsala :))

7 Sherry Sherry | Web | 22. února 2013 v 21:08

Opravdu hezký článek. Máš pravdu se vším, samozřejmě s mládeží by se mohla vést esey ale tohle bych řekla stačí. Máš napsané vše výstižně, tím myslím i ty Romy. :)

8 Vendy Vendy | Web | 22. února 2013 v 22:16

Pravda je, že ruku v ruce tyhle problémy jdou s problémy finančními. Takže, ano, peníze hrají velkou roli - nedostatek nebo nadbytek, obojí ničí.
Romská otázka je jasná, devadesát procent lidí je nesnáší kvůli jejich chování, v tom není nic rasistického. Negativní přístup k Ukrajincům, Vietnamcům a dalším cizíncům... možná je to ovlivněno tím, že tito lidé nahrazují naše lidi ve fabrikách a pracují za peníze hodně mizerné. Takže, jaká volba? Pro ně je i ten mizerný plat asi dostačující, pro českého člověka nikoliv.
K rození méně dětí přispívá antisociální politika našeho státu. Paradoxně spoustu peněz v podobě sociálních příspěvků nacpe do již zmíněných romských rodin (které plodí další a další potomky kvůli zajištění příjmu), ale nezeptají se, jaký přínos tyto děti přinesou pro českou republiku. Samozřejmě, žádný, z naprosté většiny vyrostou další povaleči zralí na podporu a budou plodit další povaleče.
A bohužel, nevím, jak z tohoto začarovaného kruhu ven.

9 Ančí Ančí | E-mail | Web | 22. února 2013 v 23:18

1)Proti žádné rase naprosto nic nemám,ale proti Romům mám hodně.Bohužel žiji ve čtvrti,kde se to jimi jenom hemží.Nejsou to jen ti "zanedbaní" Romové,ale i ti,kteří mají dobré zázemí.K mému údivu jsou ale oba "typy" stejně nepřizpůsobiví.Tahle rasa má v sobě určitý temperament,který se prostě nedá zkrotit a oni prostě budou takový,i kdyby je vychovali někde v klášteře.To,co několik z nich provedlo mým známým a i mé rodině,se prostě odpustit nedá.Netýká se to jen krádeží,což je docela časté.
2)Když se ty jiné národnosti v naší zemi chovají tak,jak mají,nic proti nim nenamítám. :)
3)Ona by byla větší porodnost,kdyby lidé měli dostatečné finance na zajištění dětí.V dnešní době je na prvním místě vzdělání,kariéra a nějaká finanční jistota.Dítě si může vlastně z finančních důvodů dovolit málokdo.
4)Mě přijde sňatek naprosto zbytečná věc. :D Já třeba nikdy o žádné velké svatbě nesnila.Prostě to beru tak,že když spolu chtějí dva lidi žít,tak to nepotřebují mít ještě na nějakém papíře.Tenhle názor mám asi kvůli tomu,že moji rodiče jsou spolu 20 let a ještě se nevzali. :D Hlavně se svatbou přijdou i další náklady a zase je to o penězích. :)
5)Nedůvěru v politiky mám a to je mi teprve 14 let. :D Když vidím ty jejich projevy,tak se mi chce zvracet.Ty hlouposti,jaké někteří z nich pronesou,jsou opravdu k nevydržení.Nejvíc mě dostávají lidi,kteří si stěžují na vládu,kterou si sami zvolili,a pak jdou zase jednou k volbám a zvolí ty samé lidi.
6)Nezaměstnanost.Z těch případů,které jsem nějak vysledovala,mi přijde,že lidi jsou líní shánět si práci.A když se jim nějaká nabídka naskytne,tak si řeknou,že pro ně je to moc podřadná práce.Kdyby opravdu potřebovali práci,tak jdou klidně někam uklízet a neřeší,jestli to zrovna odpovídá jejich vzdělání.Myslím to jako dočasné zaměstnání,než by se vyskytlo něco lepšího.Znám tři lidi,kterým je přes 40 let a jsou bez zaměstnání.Jedna osoba se na to totálně vykašlala a bere sociální dávky.Další byla 2 roky na pracáku,přestože nabídky na práci byly,ale pro tu osobu to bylo moc málo nóbl.Ten třetí člověk chodí po brigádách,dokud se nenaskytne nějaká solidní nabídka.Když ty lidi sedí doma u televize a pořád si stěžují,že nemají z čeho jíst,tak to je pak naprosto jejich problém.
7)Myslím,že po té slavné amnestii,si každý myslí,že si může dělat co chce,protože si všichni řeknou: "On nás stejně zase někdo pustí."
8)Já bych si dovolila říct,že já jsem docela nepoškozená skoro mladistvá. :D Netvrdím,že jsem si nedala pivo nebo nezkusila kouřit.Takové věci nějak patří k dospívání,ale v životě bych nešla do ničeho tvrdšího.Můj spolužák hulí,několikrát si vzal extázi i LSD.Když vidím,jak teď po tom všem vypadá,je mi z toho zle.Člověka takové věci trochu změní.Teď si říkám,kde to ty lidi berou?Přece někdo něco takového nemůže prodat 15-ti leté osobě.A médii nejsou ovlivnění jenom mladiství,ale i velká většina dospělých.
Jsem se zase jednou rozepsala :D a s tou poslední větou naprosto souhlasím.

10 Chloé Chloé | Web | 23. února 2013 v 11:22

Mě se moc líbil bod, kdy jsi se zabývala etnickými skupiny a hned bod následující. Já osobně nemám ráda jen Rómy (cikány) a vlastně z důvodu, který jsi už napsala - nepřizpůsobivost našim pravidlům. A máš tam myslím chybu-"jak zabránit korupci či *zvýšit* (?) nezaměstnanost." :))

11 Coco Coco | Web | 23. února 2013 v 11:50

Naprostý souhlas s tímto článkem! To stárnutí populace bude jednou ještě docela velký problém - podle mého názoru. A ta kriminalita at se drží jinde, Čechy jsou přeci jen zatím bezpečné, tak aby to taky vydrželo ;) Neříkám, že se nic nemůže stát, ale chápeš mě.. :D

12 Coco Coco | Web | 23. února 2013 v 11:51

[9]: Ten bod 1 jsi vystihla přesně!

13 Coco Coco | Web | 23. února 2013 v 11:52

xenofobie a nacionalismus: s tím nesouhlasím, mně osobně cizinci nevadí ;)

14 TeSs TeSs | Web | 23. února 2013 v 20:04

Souhlasím s tebou ve všem fakt ;)

15 Danny Danny | Web | 23. února 2013 v 22:40

Úžasnej článek...:O

Máš suprovej dess ;-)

16 markeet123 markeet123 | E-mail | Web | 24. února 2013 v 1:02

No jo no !! Ale jinak máš fakt suprovej blog :-) !!!

17 Marienka Marienka | Web | 24. února 2013 v 13:11

Dalo by sa nájsť pár detailov, na ktorých sa úplne nezhodneme, ale vpodstate s tebou súhlasím. Nedávno som vďaka mojej spolublogerke natrafila na knihu s podobnou témou. Celkom lahko ju vygoogliš. Tu je odkaz na ten blog. - http://terezkin.blog.cz/1301/konrad-lorenz-osem-smrtelnych-hriechov#komentare  ;
Aby si mala konkrétnejšiu predstavu, o čom tá kniha je.  :-)

18 Marienka Marienka | Web | 24. února 2013 v 13:14

:D  prepáč, strašne rada poučujem. :D  Hlavne keď si myslím, že by to niekoho mohlo zaujímať. :-)

19 Petrin Autumn Petrin Autumn | Web | 24. února 2013 v 15:31

Chápem :) sú aj také problémy v niektorých krajinách že elektrárne spôsobuju zlé dýchanie zo vzduchu pretože elektrárne prenášajú mnoho toxické látky do ovzdušia :) ale možno to vôbec nieje v česku ;) :D

20 Megan Megan | Web | 24. února 2013 v 17:21

Dokonalej článek, a máš moc pěknej design :)

21 Kandria Haut Kandria Haut | Web | 24. února 2013 v 18:01

:O Aha... Lépe bych to ani nedokázala přečíst, všechno jsem to zhltla jedním dechem, krásně napsané :) Uchvátili mě ty rubriky, hrozně hezky vymyšlené! :)

22 theam theam | E-mail | Web | 24. února 2013 v 19:58

Pááááni, mas silene zajimavej dess! :) a clekove ty clanky jsou o necem! :) nespratelis? :)

23 eazi eazi | Web | 24. února 2013 v 20:32

Pěkný článek. A s těmi Romy souhlasím. Znám jich spoustu... ale Pracovitých a přizpůsobých je fakt málo... :-?

24 hogreta hogreta | E-mail | Web | 23. března 2013 v 21:54

Někdy, když čtu tvé články, tak váhám, jestli ti je opravdu tolik, kolik píšeš:-D. Klobouk dolů, někdy mám pocit, že valnou většinu šestnáctek zajímají hlavně kluci, písemky ve škole a "vopruz" rodičů. Je super vědět, že jsou i takové šestnáctileté holky, které to v hlavě mají už dávno srovnané, nepovažují své problémy za ty nejhorší na světě a dokážou se bavit na úrovni:).

25 Puff Puff | Web | 24. dubna 2013 v 18:15

[1]: Přesně! :))

[3]:[5]:[10]: Bohužel většina z nich se nechová podle našich pravidel a tak má mnoho lidí tendenci je házet do jednoho pytle. Nejhorší je, že si k nim nikdo nemůže nic dovolit.
Např. u nás ve městě natočili 3 Romvé videoklip s "rapem". Bylo to příšerný a nakonci v titulkách miliony hrubek. pár lidí to zkritizovalo a oni hned, že kdyby to natočil někdo bílej, tak by se nám to líbilo. Což neni pravda, smála bych se i tak :D

[8]: S tvou myšlenkou souhlasím :)

[9]: Zajímavé názory :) Myslím si, že s těma dětma to tak opravdu je. Já bych třeba dítě chtěla až když bych měla ucházející střechu nad hlavou, dostatek peněz a milujícíh manžela, který se zvládne o mě i o dítě postarat a finančně nás zajistit. Nedovolila bych si dítě přivést na svět v době, kdy nebudu mít peníze, aabych ho mohla vychovávat dobře...

[10]: Moc děkuji - opraveno

[17]: Zajímavé, někam si to napíšu a časem si jí půjčím v knihovně :)

[22]: Nespřáteluji :) Ale děkuji :))

[24]: Pááni, mockrát děkuji :)

26 sharpobjects sharpobjects | Web | 19. července 2015 v 11:45

sorry, ale toto je dost zbytocna nicnehovoriaca uvaha... no nic, idem prec radsej :D

27 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 19. července 2015 v 12:42

[26]: Díky za názor :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama