Březen 2013

Hlasová zpověď - O inspiraci, kritice a slávě

29. března 2013 v 20:22 | Pufflie |  MLUVENÉ SLOVO
Stále jsem ještě bez internetu, takže tu jsem jen na chviličku a to, prosím pěkně, s novou zpovědí. :)
Dnes se dozvíte, co mě inspiruje, jestli bych chtěla být slavná a zda se potýkám s kritikou.

Rozhovory s mozkem 06 - Daltonova teorie a stavba atomu

25. března 2013 v 19:16 | Pufflie |  Referáty, projekty...
Tak minule jsme si povídali o názorech na stavbu hmoty a dnes v tom můžeme pokračovat. Skončili jsme totiž u Johna Daltona a jeho atomové teorie. Dnes si tedy probereme jeho teorii a podíváme se na již věděčtější teorie o stavbě hmoty.

Dobrá tedy. Tak zní tedy ta nejslavnější myšlenka?
"Každá látka se skládá z malých nedělitelných částic - atomů" pronesl John Dalton. Přiblížil se tak nejblíže tomu, co známe dnes. Jeho menší mýlka je však v tom, že jsou ty atomy nedělitelné. To totiž není pravda. Atom můžeme přeci rozdělit na jádro a obal. To ale Dalton netušil. Ani ve své druhé myšlence nebyl zcela přesný. "Je tolik druhů atomů, kolik je prvků. Atomy stejného prvku mají stejné vlastnosti, hmotnost a velikost, atomy jiných prvků se od sebe liší" To zní přece logicky. Jeho věta však pokračuje takto: "Atomy nelze vyrobit, zničit či rozdělit" což však jde buď chemickými reakcemi nebo uměle.

Bezva a ty další zbylý myšlenky?
Jednak je to myšlenka o chemických reakcích -> "Při chemických reakcích dochází ke spojování, oddělování a přeskupování atomů, nelze při nich však přeměnit atom jednoho prvku na atom druhého" a poslední myšlenkou je něco o molekulách. Slučováním atomů dvou a více prvků totiž vznikají sloučeniny (molekuly je nazval až A. Avogadro roku 1811). V těchto molekulách vždy připadá na atomy jednoho prvku stejně prvků jiného atomu. Tato myšlenka je známá i jako ZÁKON ZACHOVÁNÍ HMOTNOSTI.

Co dalšího vychází z Daltonovy teorie?
Je to zákon stálých poměrů slučovacích, ve kterém vlastně jde o to, že určité sloučeniny se spolu slučují vždy ve stejných hmotnostních poměrech. Tento zákon definovali roku 1799 nezávisle na sobě Dalton a Proust.

Kdy byla některá z částí Daltonovi teorie zpochybněna?
Bylo to roku 1896, kdy John Joseph Thomson objevil elektron. Tím vyvrátil část teorie o nedělitelnosti atomů. Přemýšlel, z čeho se tedy atom skládá. Jelikož věděl, že elektrony jsou záporně nabité a také znal zákony o elektronegativitě, tak mu bylo jasný, že v atomu musí být ještě něco, co je nabité kladně. Představil si proto, že celý atom je vyplněn kladně nabitou hmotou, připomínající puding. Proto se jeho model atomu jmenuje právě Pudingový model.

A pudingový model vyvrátil kdo?
Byl to Ernest Rutherford. Ten totiž objevil na základě pokusu s alfa zářením to, že se atom skládá z kladně nabitého jádra a záporného obalu. Také zjistil, že alfa záření je vlastně proud jader hélia. Tento proud pouštěl přes nejtenčí zlatou folii. Většina částic prošla beze změny směru, minimum se odrazilo. Zbytek přistál na stínítku. Díky tomu tento vědec i dokázal vypočítat velikost a hmotnost celého atomu, i jeho jádra. Zjistil, že jádro je velmi malé a přesto obsahuje 99% hmotnosti celého atomu. Roku 1920 pak objevil proton. Jelikož mu atom připomínal vesmír, nazval svůj model jako Planetární.

A abychom to měly úplné, chybí nám ještě neutron.
No, tak ten roku 1932 objevil James Chodwick :)

Hlasová zpověď - Aktuální situace aneb Bez netu na dva měsíce!!

17. března 2013 v 17:41 | Pufflie |  MLUVENÉ SLOVO
Zdravím :) V dnešní zpovědi vám vysvětlím svou nynější situaci. Vše důležité se dozvíte ve videu. Jinak další dotazy mi můžete pokládat do kmenového článku, myslím si, že v blízké době natočím mnoho zpovědí.
Ještě se chci omluvit za mé chyby, ať už to jsou přeřeky či chvilku tišší hlas.
Příjemný poslech...

Instagram: Úpravy fotek, kde je Puff

11. března 2013 v 18:34 | Pufflie |  FOTOGRAFKA
Nedávno jsem vám představila aplikaci Instagram. Kdo tedy neví, oč jde, nechť čte článek, na který jsem vás právě odkázala.
Dnes vám chci ukázat pár mých autoportrétů, které jsem na instagram nahrála, upravila pomocí efektů a sdílela :) Jak se mi úpravy povedly můžete posoudit v celém článku :)

Rozhovory s mozkem 05 - Názory na stavbu hmoty

1. března 2013 v 19:58 | Pufflie |  Referáty, projekty...
Tak tedy... další díl ze série rozhovorů s mozkem.
Ještě tak mimo téma - byl mi nasán dotaz, kdy bude další HZUP. Víte, potýkám se teď s technickými problémy... Nějak mi nejde mikrofon. Tak tedy zatím omluvte tento projekt, brzy se to pokusím vyřešit :) A teď již pojďme k těm názorům na stavbu hmoty. Podíváme se na nějaké zajímavé i vtipné teorie, co se chemie týče :)