Rozhovor - Angela: "Čeština mi nejde, ale mám ji nejraději"

9. ledna 2014 v 20:46 | Pufflie |  Rozhovory
A zase další rozhovor! Poslední dobou se to jimi jen hemží :) Jsem moc ráda, že máte zájem a o rozhovory si u mě píšete. Budu ráda, když si o ně budete psát i nadále :)) A nyní již k samotnému rozhovoru. Tentokrát jsem vyzpovídala jednu z mých oblíbených blogerek, jež nese přezdívku Angela a bloguje na trust-forever.blog.cz
Snad se vám bude tento rozhovor i její blog líbit :)

Tvůj blog je literárně zaměřený… Recenze knížek, básničky, povídky… Kdy jsi tomuto koníčku propadla?
Už před založením blogu jsem hodně četla knihy a psala nějaké ty příběhy a básně, ale v podstatě až po jeho založení se věnuji psaní aktivně. Navštěvovala jsem blogy různých blogerek, které psaly básně, povídky nebo recenze a řekla jsem si, proč to také nezkusit... Předtím jsem měla blog takřka o ničem a myslím, že mojí tvorbou se mi ho podařilo trošku oživit. Tomuto koníčku jsem tedy propadla zhruba před třemi lety.

K těm knihám. Kolik jich tak zhruba přečteš za určité období? A jaké žánry to nejčastěji jsou?
Pokaždé je to jiné, mívám období, kdy čtu hodně a období, kdy nečtu téměř vůbec… Záleží hlavně na čase, kterého mám kvůli škole docela málo. Za to období, co mám čas i náladu, přečtu za měsíc zhruba okolo deseti knih, a když není čas ani nálada, tak to jsou třeba jen tři knihy. Volím různé žánry, fantasy, sci-fi, horory, thrillery... Přečtu si vše, co mě zaujme.

A jaká kniha tě v poslední době zaujala nejvíce?
V poslední době mě nejvíce zaujala kniha Ostré předměty od Gillian Flynnové. Je to vážně skvělá kniha, vyvolala ve mně spoustu pocitů. Určitě ji všem doporučuji. :) Mám v plánu si přečíst i další knihy od této autorky.

Říká se, že čtení zlepšuje vyjadřování, slovní zásobu a gramatiku. Pozoruješ to na tobě, že ti třeba více jde čeština apod? Nebo si spíše myslíš, že to je blábol?
Žádné zázraky na sobě nepozoruji. :D Ale nemyslím si, že je to blábol, něco na tom bude... Čeština mi moc extra nejde, ale mám ji ze všech předmětů nejraději... Blogování mi možná trošku pomohlo vylepšit gramatiku a snad se dokáži i lépe vyjádřit, avšak pouze psaným způsobem, vyjadřování slovy mi dělá dost velký problém.

Na blogu píšeš tzv. "drabble". Mohla bys prosím laikům, kteří se moc o tyto styly nezajímají, prozradit, oč jde? :)
O drabble jsem se dozvěděla v jedné soutěži, je to vlastně literární útvar o určitém počtu slov. Drabble má sto slov, double drabble dvě stě slov a tripple drabble tři sta slov. Ale sama v tom mám trošku zmatek, už jsem se setkala s tím, že drabble se nazývá jakákoliv krátká povídka, nebo že musí být zadaná přesná slova, které má obsahovat.

Také píšeš různé příběhy na pokračování. Mohla bys prosím vybrat svůj neoblíbenější a ten nám trošku představit?
Je těžké vybrat nejoblíbenější povídku, za nejpodařenější považuji Žár zelených očí a Sirentmort.
ŽZO je spoluautorská povídka, píši ji s jednou skvělou blogerkou -Ilonkou. Baví mě právě ta spolupráce, střídáme se po jedné kapitole a pokaždé se těším, co Ilonka vymyslí, a přemýšlím, jak budu dál pokračovat. Hlavní hrdinkou povídky je zelenooká Elizabeth, která se nedopatřením dostane do zajetí pod záminkou točení filmu a snaží se zjistit, co se děje. Zajímavostí je, že všechny děti, které jsou uvězněny, mají zelené oči. Rozhodně to není jen tak pro nic za nic. Pokud se rozhodnete povídku číst, dozvíte se více o záhadném braní energie z dětí a co je zač člověk, který za tím vším stojí. Tak daleko jsme v ději sice ještě nepostoupily, ale brzy už bude možné se to dozvědět.
Nejsem moc dobrá v popisování příběhů, tak nevím, jestli povídka čtenáře mým popisem zaujme. :D
Dále bych mohla doporučit povídku Sirentmort. Děj je o dívce, která se snaží o spravedlnost, chce zachránit všechny nevinné vězně, kteří skončili v Sirentmortu. Na ukázku tu mám i krátkou anotaci:
Sirentmort - věznice, která nesmí být nazývaná věznicí. V současném světě již neexistuje spravedlnost a lidé, kteří jsou v ní uvěznění, nemusí být nutně šílenci nebo vrazi. Jsou v ní i obyčejní lidé, kteří nikomu neublížili, to jenom svět ublížil jim…
Útěk je téměř nemožný, ale přesto se najdou jedinci, kteří se o něj pokusí. Je otázkou jestli to nebude marné. Pokud se jim to povede, stejně se nebudou moct dál skrývat v rodném městě. Není úniku…

Krom toho ale píšeš i básně. O čem nejčastěji jsou?
Básně jsou o mých pocitech a ty jsou různé...

Nedávno jsi svůj blog přesunula. Jaký byl důvod?
Já ani pořádně nevím, nebyla jsem spokojena s adresou blogu a měla jsem pocit, že by to chtělo změnu. Nejdřív jsem toho trošku litovala, ale už ne, jsem spokojená. :)

Tak a to byla poslední otázka :) Jestli chceš, může něco vzkázat čtenářům :)
Děkuji za rozhovor. :) Ani nevím, co bych čtenářům chtěla vzkázat, ať jdou za svými sny a věří s sami sebe. A taky by mohli navštívit můj blog, budu jedině ráda. :D


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 10. ledna 2014 v 9:46 | Reagovat

Angela má skvělý blog a tento rozhovor se moc povedl. :-)

2 Petrav - ja-psovod.blog.cz Petrav - ja-psovod.blog.cz | E-mail | Web | 11. ledna 2014 v 13:37 | Reagovat

Jo, já si pamatuji na její předešlý blog, který si nedávno zrušila - tehdy jsem já ještě vlastní blog neměla, ale ten její jsem četla jako divá :-D.
Moc se mi líbil Sirentmor a JZTN, ale JZTN už nepíše... Škoda :-?.

Recenze se podle mně moc povedla - máš skvělé otázky, a Angela skvělé odpovědi :-D. Prostě sehraná dvojka :D.

3 Puff Puff | E-mail | Web | 12. ledna 2014 v 11:02 | Reagovat

[1]: Díky :)

[2]: Já teď čtu ŽZO a moc se mi to líbí :) A díky za pochvalu

4 Vendy Vendy | Web | 12. ledna 2014 v 19:02 | Reagovat

Blogerka je pro mě zatím neznámá, její blog jsem dosud nečetla. Zaujalo mě rozlišení drabble na dvojnásobné až trojnásobné. Znám to jako krátký úsek (asi limitováno počtem slov) a se zadáním (několik vybraných slov, které se v drabble musí objevit).
Zajímavé tipy na knížky!
A zajímavě nastíněné zápletky příběhů, které píše. Ten vězeňský svět nejen pro zločince mi trochu připomíná Inkarceron a trochu 1984, ale spíš tou myšlenkou, že se ve špatných podmínkách vezou skoro všichni.

5 Em Zet Em Zet | Web | 16. ledna 2014 v 22:19 | Reagovat

Ta povídka o věznici mě dost zaujala, tuhle takovou "postapokalyptickou" atmosféru povídek mám dost ráda! :-D

6 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 19. ledna 2014 v 10:58 | Reagovat

Angela píše mpc dobře, Sirentmort mám hrozně ráda:3 jsem ráda že jsi s ní udělala tak pěkný rozhovor:)

7 Puff Puff | E-mail | Web | 19. ledna 2014 v 16:37 | Reagovat

[4]: Je fajn, že tě blog zaujal :)

[5]:[6]: I já její povídky ráda čtu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama