Říjen 2014

Sametová cosi

13. října 2014 v 20:16 | Pufflie |  PISATELKA
"Mami, řekni mi něco o listopadu osmdesát devět!" Tak tuto větu jsem vyhrkla na svou maminku. Bylo poznat, že se zamyslela. Že prý šla tenkrát do školy a tam měli všichni na oblečení přicvaknutou trikoloru. "Neměla jsem páru, o co jde, ale když ji měli všichni, tak jsem ji taky chtěla. Holky mi jí daly, a když jsem přišla domů, máma to zpozorovala a hned mezi dveřmi mi dala pár facek." smála se mamka. Doma to bylo spíše levicově zaměřené. A hlavně nikdo nevěděl, jak to bude dál, tak se taky bála, že by z toho mohl být pěkný průšvih. Večer se pak prý dělo něco na náměstí. Mamka tam s kamarádkou šla, ale vůbec si nepamatuje, co se tam řešilo. Prý tam spíš šly hlavně kvůli klukům.

"No a postřehla jsi vůbec nějakou změnu?" ptám se s očekáváním. "No, ve škole se začali sundávat obrazy prezidenta a taky nám zrušili občanskou výchovu. Místo toho tam vždycky přišel třídní a ptal se, jestli se chceme na něco zeptat. Ale nás to nikoho moc nezajímalo." Ptám se tedy alespoň na Havla, ale i z další odpovědi jsem zklamaná. "Viděla jsem ho v telce, měl svetr a krátký kalhoty. A nikdy před tím jsem o něm neslyšela. Nevěřila jsem, že by se mohl stát prezidentem."

Dál se tedy raději neptám. Tolik oslavovaná Sametová revoluce. A tak se ptám, jak něco takového vůbec mohlo položit celý bývalý režim.

Můžu volit – půjdu volit?

5. října 2014 v 15:20 | Pufflie |  PISATELKA

Můžu volit - půjdu volit?

Dosažení osmnáctého roku života kromě jiného povoluje volební právo. Na rozdíl od jiných aktivit, které jsou od osmnácti let povolené, jako je například vstup na některá místa, konzumace alkoholu a tak podobně, tato jako snad jediná nejde nijak obejít, tudíž v osmnácti letech jdou lidé volit poprvé. Někteří toho využijí, jiní ne. I mne přišla tento víkend domů obálka s pokyny ke komunálním volbám a s hlasovacím lístkem. Přede mnou teď stojí otázka - Koho volit? Ještě zajímavější otázkou však je - Proč mám jít vlastně k volbám?