Jaká je vlastně Divá Bára?

28. ledna 2017 v 15:00 | Pufflie |  PISATELKA
Charakteristika ještě z gymnazijní doby. Zrovna jsem ji objevila v počítači a tak mě napadlo, že se třeba někomu bude hodit :-)

Bára je hlavní postavou povídky Divá Bára od Boženy Němcové. Povídku jsem četla již několikrát, proto si myslím, že tuto postavu znám dobře, a tak jsem rozhodla charakterizovat právě ji.


Děvče je to poměrně pohledné. Její pleť je trošku snědší, neboť se nikdy v létě nebrání slunečním paprskům. Z obličeje vykukují dvě oči modré jako tůně a nad nimi roste temně černé, husté obočí. Nos jí nikdy moc nevyrostl, to však dohání její plné rty, které navíc skrývají čistě bílé zuby, na které je radost pohledět, obzvláště tehdy, když se Bára usmívá. Když se ale škaredí, podobá se její tvář obloze zatažené černými mraky. Ona se ale škaredí jen málo. Celý obličej ještě rámují její středně dlouhé vlasy černé jako úhel. Oblečení nosí prosté - jednoduchou tmavou sukni a bílou halenku.

Bára je známá pro svou odlišnost od ostatních. Nevěří pověrám a její odvaha a nebojácnost nestačí leckdy udivovat ostatní vesničany. Mimo to umí plavat a může se i pyšnit větší sílou. Dokázala totiž zkrotit i nejzdatnější dobytče, kterého by se báli i mnozí mládenci. Často používá "selský" rozum a umí být dost tvrdohlavá, což není vždy na místě. Slušnost jí ale v žádném případě nechybí. Vychování dostala dobré, zná spravedlnost, také dbá na čistotu, o čemž se každý vždy díky jejímu oděvu může přesvědčit. Vyniká též svou pilností. Vyrůstala totiž jen s otcem a musela tedy zastat hodně povinností okolo domácnosti, proto vyspěla rychleji než její vrstevnice a nabyla zkušenosti.

"Divou" ji udělaly lidské pomluvy mnohých vesničanů, kteří ji nemají moc rádi. Někteří se jí možná i bojí. Říká se o ní, že je to dítě polednice. Nad hloupými řečmi vesničanů však vždy jen mávne rukou. Stačí jí jen pár přátel - Elška a Josífek, se kterými se zná již od dětství. Ti ji bezesporu milují pro její laskavé srdce. Blíže má k Elšce, se kterou se vídala vždy víc. Přitom ty dvě nemají daleko od naprostých protikladů. Staly se z nich opravdu nerozlučné kamarádky, což Bára dokázala opět svou odvahou, když se snažila zbavit se Elščina nápadníka, pana správce, o kterého Elška nestála.

Myslím si, že Bára je pozitivní postava a že by si z ní mnozí lidé měli vzít příklad, ne ji provokovat a odhánět. Možná je něčím zvláštní a jiná, ale kde je psáno, že každý musíme být stejní? Bára moc dobře ví, že se nemusí přizpůsobovat. Že se vždy najde někdo, kdo ji bude mít rád takovou, jaká je. Ať už je to její tatínek, přátelé či její manžel myslivec.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 2. února 2017 v 6:30 | Reagovat

Divou Báru jsem ještě nečetla a ani nejsem si jistá jestli jsem jí vůbec číst měla.
Určitě se charakteristika bude hodit :)

2 jsem-pry-nacek-jen jsem-pry-nacek-jen | 21. března 2017 v 5:00 | Reagovat

Je docela sladká. Je to černá dvanáctka, vařená v pivovaru v Ostravě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama